Jdi na obsah Jdi na menu

 


O nás

Lesní družstvo obcí

Městys Přídolí iniciovalo v roce 2007 vznik Lesního družstva obcí Přídolí. Spolu s obcemi Mirkovice a Omlenice se dohodli a 17. dubna 2008 se podařilo družstvo úspěšně založit a to začalo hospodařit celkem na 766 ha pronajatých ( 420,5 ha přídolských, 205,5 ha mirkovických a 140 ha omlenických) lesů.

Současně lesní družstvo spravovalo lesy obcí Mojné a Rožmitál na Šumavě. Zároveň se však otevřala cesta k tomu, aby toto družstvo mohlo vykonávat práce pro soukromé vlastníky lesů, ale i pro Lesy české republiky, Vojenské lesy a statky a ostatní velké či malé vlastníky.

V součastné době družstvo obhospodařuje přes 921 ha pronajatých lesů a vykonává komplexní lesnickou činnost na dalších 403 ha lesů ostatních vlastníků. Zaměstnává 6 pracovníků na HPP a v průměru 22 živnostníků, které si najímá na provádění těžebních, pěstebních a ostatních prací.

Politikou lesního družstva je rozšiřovat plochu vlastních lesů, a tak neustále dohledává historické majetky obcí, ale také přikupuje další lesní a zemědělské pozemky.

Celkem má lesní družstvo velmi slušné hospodářské výsledky a je tedy předpoklad, že založit lesní družstvo byl velmi dobrý tah a přestože ve světě vládne hospodářská krize, tak díky společnému hospodaření má družstvo daleko lepší vyhlídky v této situaci obstát.

Od založení lesního družstva, tedy od roku 2008 se podařilo za pomoci dotačních (finančních) příspěvků a to ve výši 1 510 425,00 kč nákoupit vlastní techniku: traktor Lamborghini s příkopovou sekačkou a frézou, vyvážecí vůz, malotraktor VITHAR, mulčovací stroj a naorávací hvězdici na přípravu půdy pro přirozené zmlazení.

Ještě poznámka k těžbě. Plán těžby se nepřekračuje, ba naopak se roční etát zhruba o 5 - 10 % nedotěžuje tak, aby bylo možné v případě potřeby obcí tito rezervy dotěžit.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář